"Ақмола облысы білім басқармасының Ақкөл ауданы бойынша білім бөлімі Қына ауылының жалпы орта білім беретін мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Коммунальное государственное учереждение "Общеобразовательная школа села Кына отдела образования по Аккольскому району управления образования Акмолинской области"

Балаларға арналған мектеп ережелері

Подпись: БЕКІТІЛГЕН

Мектеп директоры
 __________ Б.Қазиева

Подпись: БЕКІТІЛГЕН Мектеп директоры __________ Б.ҚазиеваПодпись: КЕЛІСІЛДІ
 Директордың тәрбие-ісі жөніндегі орынбасары
 ________ Абдрахманова Ж.А

Консультация тақырыбы:

Балаларға арналған мектеп ережелері

Құрастырушы: Елдес С.М

2021-2022 оқу жылы

Мектептегі мінез-құлық ережелері оқушылардың білім шыңдарын сәтті бағындыруы ғана емес, сонымен қатар олардың физикалық және психикалық денсаулығының кепілі болып табылады. Оқушылар мектеп өмірінің тәртібімен, оның өмір салтымен алғашқы күннен танысады. Егер баланың күнделікте мектепішілік тәртіптің бұзылуын көрсететін жазбалар болса, онда ата-аналар шара қолдануы керек. Мақаладан неден бастау керектігін біліңіз.

Мектептің мінез-құлық кодексі қысқаша

Балаларын мектепке жіберу арқылы ата-аналар балаларының қажетті білім көлемін, эмоционалдық және психологиялық қолдауын алатынына сенімді. Осының барлығы оқу орны тәртіп ережелерін құрметтеп, біліп, оны ұстанған жағдайда ғана мүмкін болады.

Мектеп тәртібі тек оқушылар мен мұғалімдерге ғана емес, ата-аналарға да белгілі. Баланы қалай киіндіру керек, сабаққа қашан келу керек, сабақта өзін қалай ұстау керек - ата-ананың қамы.

Жазғы демалыстан кейінгі алғашқы күндерде көптеген мектептер балаларға мектептегі мінез-құлықтың негізгі ережелері мен нұсқаулары бар үлестірме материалдарын береді. Әрбір бала оларды ұстануы керек, әйтпесе мектеп өмірі бақыланбайтын хаосқа айналады.

Мұғалімдер бұл ережелердің орындалуын қадағалайды, алайда ата-аналар да мектеп оқушысының нақты мінез-құлық үлгісін қалыптастыруға қатысуы керек. Мерзімді түрде профилактикалық әңгімелесулер жүргізіңіз, мектеп тәртібін бұзу неге әкелетінін нақты мысалдармен көрсетіңіз.

Балаңызға мектеп одан не талап ететінінің қысқаша тізімін ұсыныңыз:

• Жалпы талаптар:

1. Таза және ұқыпты киініңіз.Маусымға ыңғайлы және қолайлы киім мен аяқ киімді таңдаңыз.
  2. Спорттық форманы киюге тек спорттық сабақтарда (дене шынықтыру сабағы, секция, спорт факультативі) рұқсат етіледі.
  3. Жеке гигиенаны қадағалаңыз: тырнақтарыңызды кесіңіз, шашыңызды жуыңыз және т.б.
  4. Ұқыпты шаш үлгісімен жүріңіз. Ұзын шашты жазуға және оқуға кедергі келтірмейтіндей етіп жасаған жөн, әйтпесе көру және қалыпта ақаулар болуы мүмкін.
  5. Өзіңізбен бірге орамал мен дымқыл майлық алып жүріңіз.
  6. Сөмкеге, сөмкеге, портфельге кітаптар мен оқу құралдарын салыңыз.
  7. Сабақтан кейін бірден үйге барыңыз. Оқу орнында тек қосымша сабаққа баратындар ғана қалады.
  8. Сабақ басталардан кемінде 10 минут бұрын сабаққа кіре алатындай жол жүру уақытын жоспарлаңыз.
  • Сыныпта оқушы өзін келесідей ұстауы керек:

1. Оқытушының немесе оның сенім білдірілген тұлғасының (басшының) рұқсатымен кабинетке кіру.
  2. Орындар кестесіне сәйкес орындарыңызға отырыңыз. Оны пән мұғалімі немесе сынып жетекшісі бекітеді.
  3. Сабақ басталмас бұрын оқулық, дәптер, оқу құралдарын дайындап, партаның үстіне қойыңыз.
  4. Мұғаліммен тұрып амандасу. Мұғалім сыныптан шыққан кезде тұрыңыз.
  5. Сабақта мұғалімнің рұқсатынсыз ұялы телефонды немесе гаджеттерді пайдаланбаңыз.
  6. Сабақ кезінде мұғалімнің рұқсатынсыз кабинеттен шықпаңыз.
  7. Сабақта тыныш болыңыз, мұғалімді мұқият тыңдаңыз және оның нұсқауларын орындаңыз.
  8. Тақтаға шыққанда күнделік алыңыз.
  9. Жауап беру кезінде сыныптастарыңызға айтпаңыз және олардың сөзін бөлмеңіз.
  10. Айқайлама. Мұғалімнің сұрағына жауапты білсеңіз, қолыңызды көтеріңіз.
  • Үзіліс кезінде мектептегі тәртіп ережелері:

1. Үзіліске мұғалімнің рұқсатымен ғана барыңыз.
  2. Үзіліс кезінде кезекшілер сыныпты желдетеді, тақта мен көрнекі құралдарды (карталар, макеттер, муляждар) дайындайды.
  3. Үзіліс кезінде дәліздер мен баспалдақпен жүгірмеңіз, себебі сіз өзіңізді немесе басқа балаларды жарақаттауыңыз мүмкін. Ашық ауадағы іс-шаралар үшін мектеп ауласына шыққан дұрыс.
  4. Терезенің астына отырмаңыз, қоршаумен төмен түспеңіз, тесетін заттармен ойнамаңыз, төбелеспеңіз, қоқыс тастамаңыз, мектеп мүлкін сындырмаңыз.
  5. Үзіліс кезінде тамақ ішу үшін асханаға немесе мектеп кафесіне барыңыз. Жолда немесе сабақта тамақ ішпеңіз.
  6. Дәлізде жүріп оңға қарай жүріңіз.
  7. Кеңседен шыққанда және кірген кезде/шыққанда ұлдар мұғалім мен қыздарды алға жібереді.
  8. Қызметкерлер бөлмесіне рұқсатсыз кіруге болмайды. Сонымен қатар, жалпы мінез-құлық ережелері туралы есте сақтау керек:
  • темекі шегуге және ұрысуға болмайды;
  • үлкендермен айтыс-тартыс, әңгімелесу;
  • мұғаліммен сөйлескен кезде қолыңызды қалтаңызда ұстаңыз;
  • көмекке мұқтаж адамдарға көмектесу керек;
  •  сыпайы және тәртіпті болыңыз.

Жаңартылған күні: 24.11.2021 15:52
Құрылған күні: 24.11.2021 16:02